תלת פאזי

הזמן חשמלאי עוד היום

 

 

תשתית החשמל בבית שלנו אמנם מסתתרת בתוך הקירות, אך היא מהווה כמובן חלק מהותי מאוד בבית ועובדת ללא הפסקה. מבלי לשים לב, אנחנו משתמשים בחשמל כמעט כל הזמן והצורך שלנו בחשמל יציב רק הולך ועולה. במערכת כה חשובה וקריטית כמו מערכת החשמל, ראוי שתכירו את הפרטים כדי לקבל החלטה מושכלת ויעילה. והפעם, חשמל תלת פאזי וכל הפרטים שאתם צריכים לדעת עליו.

מה זה בכלל פאזה?

פאזה היא המונח המתאר את זרם החשמל המגיע לבית מחברת החשמל. בעבר לבתים ולדירות בישראל הגיעה רק פאזה אחת בעוצמה של 25 אמפר ובהמשך בעוצמה של עד 40 אמפר (אמפר = יחידת זרם). כל מכשיר חשמלי צורך כמות מסוימת של זרם בהתאם להספק שלו. לכן מערכת חשמל עם הרבה מכשירים הצורכים הרבה חשמל חייבת מערכת עם יותר זרם על מנת לעמוד בעומס ולאפשר הפעלה בו זמנית של כמה מכשירים "זוללי" חשמל. שקע פאזי הוא השקע המתאים למכשירי חשמל שהם צרכני חשמל כבדים ובעיקר לאלו הפועלים תחת שלוש פאזות. מערכת חשמל תלת פאזית מקבלת שלושה זרמים שונים של חשמל מחברת החשמל, מה שמאפשר יותר הספק חשמלי לבית, הפעלת יותר מוצרי חשמל, מערכת חשמל בטיחותית ויציבה יותר ועוד יתרונות.

כיום ישנם מוצרי חשמל שמחייבים חיווט של שלוש פאזות, למשל:

• כיריים חשמליות

• תנורים

• מזגנים

• מכונת כביסה

• מייבשי כביסה 

לא כל המכשירים האלו מצריכים באופן מחייב חיבור תלת פאזי או מערכת חשמל בשלוש פאזות, אך רבים מהם כן, ובכל מקרה, על מנת להפעיל כמה מהם יחד נדרשת בבית או בדירה מערכת תלת פאזית.

בניגוד לשקע חשמל חד פאזי רגיל, הכולל שלושה פינים ושלושה חוטי חשמל – פאזה, אפס והארקה – שקע פאזי או שקע כוח כולל חמישה חוטי חשמל – שלוש פאזות, חוט אפס וחוט להארקה. כמובן שגם בקצה השני של שקע תלת פאזי – בצד לוח החשמל – מדובר על שוני מבחינת חיווט, פקק והתקנה.

מה המשמעות של חשמל בשלוש פאזות?

בניגוד למערכות חד פאזיות חלשות, כיום הרבה יותר מקובל ונפוץ להתקין ולעשות שימוש במערכות תלת פאזיות. הכוונה כאן היא שמערכת החשמל מקבלת הזנה של שלושה זרמים שונים. מערכות אלו מזינות את הבית בשלושה זרמים של 25 אמפר, מה שמספק לבית צריכת זרם של עד 75 אמפר. יש גם אפשרות למערכת תלת פאזית שבה כל פאזה היא עד 40 אמפר – זה יקר יותר מול חברת חשמל אבל לעתים מתאים יותר (לבית פרטי למשל). זה כמובן מאפשר הפעלה בו זמנית של הרבה יותר מכשירי חשמל באופן יציב לעומת מערכת חד פאזית חלשה. 

היבט נוסף של חשמל בשלוש פאזות הוא בכך שאספקת החשמל לבית מגיעה בשלושה זרמים שונים, כך שחלוקת עומסי החשמל במערכת החשמל הביתית היא יעילה יותר וכתוצאה מכך גם חסכונית יותר ברמת השימוש בחשמל של כל מכשיר בנפרד. בנוסף, תקלה בפאזה אחת (ו"קפיצת" פקק אחד בלוח החשמל) אינה מחייבת הפסקת חשמל כללית בכל הבית בדיוק בגלל אותה חלוקה לשלושה זרמים.

למי נחוץ חיבור תלת פאזי?

הדבר היעיל ביותר כיום הוא שבכל הבתים והדירות תותקן מערכת חשמל תלת פאזית. אך דירה עם דייר אחד, למשל, יכולה להסתדר מצוין גם עם מערכת חד פאזית שלה יש יכולת של עד 40 אמפר (ולא 25 אמפר). נ��תן להגדיל מערכת של 25 אמפר למערכת 40 אמפר בהליך זול ופשוט. בתים עם כמה דיירים והרבה מכשירי חשמל, צריכים מערכת חשמל תלת פאזי כי אחרת המערכת לא תעמוד בעומס והמשפחה תצטרך כל הזמן לעשות רוטציה בהפעלת המכשירים השונים. בבתים חדשים ודאי שמומלץ להרכיב מערכת תלת פאזית מראש.רוצים לעבור למערכת חשמל תלת פאזי או להתאים עבורכם פיתרון פרטני מקצועי ואמין?