שקע פאזי

 הזמן חשמלאי עוד היום

 

שקע פאזי, הנקרא גם שקע כוח או שקע תלת פאזי, הוא שקע חשמלי המיועד למכשירי חשמל הצורכים כמות גדולה של זרם והם בעלי הספק גבוה. ככל שמערכות החשמל הולכות והופכות חזקות ומורכבות יותר וככל שאנחנו צורכים יותר חשמל בבית, כך נפוץ יותר לראות התקנות של שקעים פאזיים כאלו, גם בבנייה חדשה כמובן אבל גם כתוספות או שדרוגים למערכות חשמל ישנות וקיימות. לפניכם כל הפרטים החשובים והרלוונטיים אודות שקעים אלו. לפרטים נוספים, הצעות, ייעוץ או בדיקת חשמל, התקשרו לאיציק 24 שעות ואנחנו לשירותכם!

מהו שקע תלת פאזי

פאזה היא המונח המתאר את זרם החשמל המגיע לבית מחברת החשמל. בעבר לבתים ולדירות בישראל הגיעה רק פאזה אחת בעוצמה של 25 אמפר ובהמשך בעוצמה של עד 40 אמפר (אמפר = יחידת זרם). כל מכשיר חשמלי צורך כמות מסוימת של זרם בהתאם להספק שלו. לכן מערכת חשמל עם הרבה מכשירים הצורכים הרבה חשמל חייבת מערכת עם יותר זרם על מנת לעמוד בעומס ולאפשר הפעלה בו זמנית של כמה מכשירים "זוללי" חשמל. שקע פאזי הוא השקע המתאים למכשירי חשמל שהם צרכני חשמל כבדים ובעיקר לאלו הפועלים תחת שלוש פאזות. מערכת חשמל תלת פאזית מקבלת שלושה זרמים שונים של חשמל מחברת החשמל, מה שמאפשר יותר הספק חשמלי לבית, הפעלת יותר מוצרי חשמל, מערכת חשמל בטיחותית ויציבה יותר ועוד יתרונות.

כיום ישנם מוצרי חשמל שמחייבים חיווט של שלוש פאזות, למשל:

• כיריים חשמליות

• תנורים

• מזגנים

• מכונת כביסה

• מייבשי כביסה 

לא כל המכשירים האלו מצריכים באופן מחייב חיבור תלת פאזי או מערכת חשמל בשלוש פאזות, אך רבים מהם כן, ובכל מקרה, על מנת להפעיל כמה מהם יחד נדרשת בבית או בדירה מערכת תלת פאזית.

בניגוד לשקע חשמל חד פאזי רגיל, הכולל שלושה פינים ושלושה חוטי חשמל – פאזה, אפס והארקה – שקע פאזי או שקע כוח כולל חמישה חוטי חשמל – שלוש פאזות, חוט אפס וחוט להארקה. כמובן שגם בקצה השני של שקע תלת פאזי – בצד לוח החשמל – מדובר על שוני מבחינת חיווט, פקק והתקנה.

מי רשאי להתקין שקע תלת פאזי?

לא כל חשמלאי רשאי לפי החוק להתקין שקע פאזי. נדרשת הסמכה מקצועית מסוימת מכיוון שמדובר במערכות חשמל חזקות ומורכבות יותר. כמובן שעל מתקין השקע להיות חשמלאי מוסמך, אך רמת הנדסאי חשמל היא המתאימה להתקנת שקעים אלו, או דרגת הסמכה גבוהה מהנדסאי. בנוסף, עבור בדיקת מערכת החשמל לתקינות ובטיחות או לצרכי רישוי עסקים / הכנה לבדיקת אישור אכלוס מחברת חשמל, נדרש בודק חשמל, רצוי לפחות בודק סוג 2 מקצועי ומנוסה. התקנת שקע פאזי מחייבת הסמכה מתאימה וידע מקצועי מדויק לביצוע איכותי, אמין ובטיחותי.