קולטים סולאריים


מה תועלתם של קולטים סולאריים

קולטים סולאריים, או "פאנלים" בשמם העממי, הינם אותם לוחות כהים אשר צצים על גגות בארץ חדשות לבקרים. הקולטים הינם הרכיב המרכזי, היקר ביותר והחשוב ביותר, למערכות סולאריות ביתיות. עלותם הגבוהה של הקולטים היוותה פעמים רבות מחסום בפני רבים אשר רצו להצטרף למהפכת הפקת החשמל הביתית, אך כיום, עם העברת קווי ייצור נרחבים לסין והתפתחות הטכנולוגיה, עלותם הצטמצמה משמעותית והפכה את הפקת החשמל הביתית לעסק משתלם ביותר. הקולטים בנויים כצירוף של המוני תאים קטנים. התאים עשויים סיליקון (צורן בעברית), חומר טבעי אשר ניתן גם לסנתז במעבדה אשר משמש כמוליך למחצה. תאי הסיליקון סופגים את קרינת השמש ופולטים אלקטרונים אשר יוצרים זרם חשמלי. מאחר וכל תא מייצר כמות חשמל מזערית, מכיל כל לוח אלפי תאים, ונדרשים מספר קולטים סולאריים שכאלה על מנת לייצר כמות חשמל משמעותית למערכות סולאריות משתלמות.
מהם סוגי הקולטים העיקרים העיקריים בשוק, ומה ההבדלים ביניהם?
בעבר, מחירם של הקולטים הסולאריים היה יקר, ויכולתם לנצל את קרינת השמש להפקת חשמל הייתה עד 15%. כיום, הטכנולוגיה המתפתחת בתחום הנדסת החומרים מאפשרת ייצור זול וזמין של סוגים רבים של סיליקון המשמש לבניית תאים סולאריים. חשיבות הסוג הנבחר קריטית למערכות הסולאריות וליעילותן. הסוגים הבולטים כיום בשוק הינם:
• פאנלים מסיליקון חד גבישי – מונו-קריסטליין – אלו הפאנלים הישנים והפשוטים יחסית, אשר מחירם צנח יחסית לעבר עקב העברת קווי יצור לסין. מחירם הזול מאפשר התקנה מסיבית על פני שטח נרחב, מה שישתלם בסופו של דבר בייצור החשמל, אך יכולתם לנצל את קרינת השמש עודנה נמוכה יחסית ולכן הם אינם פתרון טוב למתקין הביתי בעל שטח מצומצם. הפאנלים מסיליקון רב גבישי הינם מעט חדשים יותר, ועדיין מציעים מחיר זול ביחס לסוגים המתקדמים יחד עם ניצול מעט משופר של אנרגיית השמש.
• קולטים סולאריים בשיטת שכבות דקות – הדור החדש יותר של הפאנלים הסולאריים, מציעים ניצול אנרגטי משופר בהרבה יחד עם העמסת משקל מינימלית על שטח הגג (יתרון במידה ואתם מתכננים להקים את המערכות הסולאריות שלכם על סככות משק חקלאי).
• קולטים גמישים- מיוצרים מסיליקון אמורפי, חומר גמיש וחדשני אשר מאפשר יישום על מגוון משטחים וצורות אשר בעבר היה בלתי אפשרי לנצלם למערכות סולאריות. יתרון זה מאפשר התקנת הפאנלים הסולאריים על שטח נרחב יותר, ולהתאימם מבחינת הזווית לקליטת שמש אופטימלית, עם תלות מינימלית בצורת שטח היישום. מבחינת נצילות וטכנולוגיה קולטים אלו דומים לשכבות הדקות ומחירם הינו היקר ביותר.
חשיבות העבודה עם בעלי מקצוע מיומנים
בין אם המניע שלכם הינו דאגה לסביבה, או חסכון כלכלי גרידא, התקנת מערכות סולאריות הינה השקעה לא קטנה. מאחר והחומרים הינם הנטל הכלכלי העיקרי מומלץ לא להתפשר על טיב ההתקנה ותחזוקת המערכת, על מנת שתוכל לשמש אתכם לשנים רבות קדימה. איציק 24 שעות הינה חברה המתמחה בפאנלים סולאריים, ומציעה לכם את השיירו�� הטוב ביותר והאיכותי ביותר.