מהי אנרגיה סולארית

אחד הפתרונות הוותיקים ביותר להתחממות כדור הארץ הינו מעבר משימוש באנרגיות מתקלות כגון נפט או פחם, לאנרגיות מתחדשות כגון רוח, זרימת מים וקרינת השמש. יתרונם של האנרגיות המתחדשות הינו זמינותם הגבוהה והעובדה כי בשונה מנפט וגז, הן זורמות מסביבנו לא מנוצלת בכל מקרה. מבין האנרגיות המתחדשות, קרינת השמש, או אנרגיה סולארית היא בעלת הפוטנציאל הגבוהה ביותר לשנות את צריכת החשמל בקנה מידה עולמי. הדבר שמייחד את השימוש באנרגיה סולארית, הינו ההתפתחות המטאורית של טכנולוגיות הפקת המערכות הסולאריות, שהוזילו את מחירם והגבירו את יכולתם לנצל את אנרגיית השמש. כיום, מפעלי תעשייה ואפילו צרכנים ביתיים יכולים להקים מערכות סולאריות על גגות בתיהם, ולחסוך הרבה מהוצאות האנרגיה היומיומיות שלהם. ישראל, אשר לה אקלים שמשי במיוחד הייתה חלוצה בזיהוי פוטנציאל האנרגיה הסולארית, ובמשך השנים הרוויחה מכך בחיסכון מתמשך באנרגיה עקב התקנת דודי השמש על מרבית הבתים.
מה ההבדל בין תחנות כוח סולאריות לדודי שמש או למערכות סולאריות ביתיות?
כיום, ישנן מספר צורות בהם מנוצלת אנרגיית השמש. המרכזיות שבהן הינן תחנות כוח סולארית, מערכות סולאריות ביתיות ודודי שמש. אלו נבדלות זו מזו באופן השימוש באנרגיית השמש, וסדרי הגודל.
• תחנות כוח סולאריות: תחנות כוח סולאריות הן מפעלי הפקת אנרגיה עצומים בגודלם. ישנן מספר טכנולוגיות שונות המשמשות בהן, החל משימוש בפאנלים סולאריים המבוססים על שימוש בקרינת השמש בדומה למערכות סולאריות ביתיות עד למערכות מורכבות העושות שימוש בחום עצמו כמו דודי השמש. תחנות הכוח מורכבות לרוב מכמות אדירה של מראות מעוקלות המרכזות את אנרגיית השמש במעין צינור מתכת גבוה במרכזן. המתכת מתחממת לטמפרטורות גבוהות במיוחד, והחום עובר למים ההופכים לקיטור ומניעים טורבינות כמו תחנות כוח רגילות. הבעיה העיקרית של תחנות כוח סולאריות נעוצה בחוסר היכולת לאגור חשמל לשעות הצורך. שעות שיא הפקת האנרגיה הן בשעות אשר רוב האנשים בעבודה וניצול החשמל מועט גם כך, ובחורף בו חימום הבתים גוזל כמות גדולה של אנרגיה יכולתם לייצר חשמל פוחתת בהרבה.
• דודי שמש: דודי שמש פועלים בצורה פשוטה ויעילה ביותר לניצול אנרגיית השמש. בשונה ממערכות סולאריות אחרות, דודי שמש אינם ממירים את האנרגיה לאנרגיית חשמל, ומנצלים אותה באופן ישיר לחימום המים. העובדה כי לא מתבצעת המרה מאנרגיית חום לאנרגיה חשמלית וחוזר חלילה, מייעלת את ניצול האנרגיה.
• מערכות סולאריות ביתיות: מערכות סולאריות ביתיות הינן המילה האחרונה בתחום. עם השיפור וההוזלה של הפקת הלוחות הסולאריים הפכה התקנת מערכות סולאריות ביתיות לאפשרות זולה וזמינה לאלפי משקי בית. מערכות אלו מבוססות על סיליקון מוליך למחצה, אשר עם פגיעת קרני האור בו פולט אלקטרונים ויוצר זרם חשמלי.
בחירה בחברה מיומנת בתחום האנרגיה סולארית חשובה לא פחות: