בדיקת חשמל לקבלת רישיון עסק

 

מערכות חשמל הן מערכות מורכבות וקריטיות לתפקוד ולתפעול השוטפים. אין כיום עסק שלא משתמש בחשמל למגוון אדיר של שימושים ומטרות, החל מהפעלת המחשבים ועד הפעלת מכונות ייצור גדולות ומשוכללות. מלבד היותן מערכות קריטיות ורב גוניות, מערכות חשמל יכולות גם להוות סיכון בטיחותי מהותי כאשר הן לא מותקנות כראוי או לא לפי התקנים המתאימים. לכן, כחלק מהתהליך הארוך של רישוי עסקים, נדרשת גם בדיקת חשמל לרישיון עסק – על כך במאמר הבא מאת איציק 24 שעות, שירותי חשמלאות מלאים, כולל ייעוץ ובדיקות מוסמכות.

נחיצות בדיקת החשמל לעסקים

עסקים פועלים ומשרתים לקוחות, לא משנה מהו תחום פעילותם, כך שהגיוני ומתבקש שתהיה עליהם רגולציה. כמו שחשמלאי חייב בהסמכה מקצועית מתאימה וברישיון תקף ומפוקח, כך גם כל עסק חייב לפעול רק תחת רישיון המגדיר שלל דברים שעליו לעמוד בהם. אחד מאותם דברים הוא מעבר בדיקת חשמל תקופתית. הבדיקה נועדה לוודא כי מערכת החשמל בעסק בטיחותית ותקנית - פשוט וברור. מערכת חשמל לא תקינה עלולה לגרום לשריפה, להתחשמלות ולשאר נזקי גוף ורכוש פוטנציאליים.

מהותה של בדיקת החשמל בתהליך רישוי עסקים

בדיקת חשמל לרישיון עסק מתבצעת אך ורק על ידי בודק חשמל מוסמך – כאשר יש סוגי הסמכות לבודקי חשמל, לפי גודל המערכת. מערכות עסקיות רבות נופלות תחת ההגדרה של בודק סוג 2, מערכות חשמל תלת פאזיות במתח נמוך ועד זרם של 250 אמפר. הבדיקה כוללת בחינה מקצועית ודקדקנית של מערכות החשמל בעסק: שהחוטים בטיחותיים ולא פגומים, שלוח החשמל מחובר ופועל כשורה, שהזנת החשמל הראשית מגיעה כסדרה ובאופן בטיחותי וכן הלאה. לבדיקות חשמל אלו יש פרוטוקול רשמי ומסודר שעל פיו נערכת הבדיקה, כך שהבודק המוסמך עובר על הכול ומוודא שלא מפספסים אף ליקוי אפשרי.

אם נמצאים בבדיקה ליקויים שונים, הבודק יציין זאת בדו"ח והעסק חייב לתקנם ולעבור בדיקה באופן מלא ומושלם כדי להתקדם ולקבל רישיון עסק חדש או מחודש. חשוב להבין כי עבור העסק מדובר בעוד טרחה בירוקרטית ובעוד הוצאה כספית, אך מלבד העובדה שהיא מחויבת בחוק, בדיקת חשמל יכולה גם להציל חיים!

אילו עסקים צריכים לעבור בדיקת חשמל?

למעשה, כל עסק הפועל ממקום קבוע חייב לעבור בדיקת חשמל כדי לקבל רישיון עסק תקף. כך לצורך העניין, גם חנות, גם תחנת דלק, גם מפעל קטן וגם חניון חייבים לעבור בדיקה. תדירות מעבר הבדיקה משתנה לפי סוג ומהות העסק, כאשר מרבית העסקים נדרשים לעבור בדיקת חשמל אחת לחמש שנים, בעוד שיש עסקים החייבים בבדיקה אחת לשנה. לביצוע בדיקת חשמל לרישיון עסק ע"י בודק חשמל מוסמך שיבצע את הבדיקה באמינות, שקיפות ומקצועיות ובמחירים אטרקטיביים,